start-stop sistema

Start-Stop Sistema

Vieniems tai patinka, kitiems ne, tačiau dauguma naujų automobilių užgesina variklį sustojus prie sankryžos. Teoriškai ši sistema padeda jums sutaupyti, tačiau panašu, kad ji turi tiek pat gerbėjų, kiek ir priešiškai nusiteikusių. Nepaisant kritikos dėl mažesnės vairuotojo kontrolės ar akumuliatoriaus problemų start-stop sistema yra ganėtinai moderni ir susidaro iš kelių agregatų po kapotu. Nuo ilgaamžiškumo iki kuro taupymo, šiame straipsnyje bus viskas ką jums reikia žinoti apie start-stop sistemą.

Kaip atsirado start-stop sistema

Nors atrodo, kad tai ganėtinai nauja sistema, tačau Toyota savo konseptiniame modelyje start-stop sistemą panaudojo jau 1970 metais. O masinei produkcijai ši sistema buvo pradėta VW Polo 1983 metais. Ši sistema buvo kurta dėl kuro kainos problemos Europoje, kadangi kuras pas mus gerokai brangesnis nei Šiaurės Amerikoje. Amerikoje ši sistema pradėta naudoti visai nesenai, o pastebėjus sumažėjusias kuro sąnaudas, po truputį pradėjo kilti ir kuro kainos. Šiuo metu apie du trečdaliai gaminamų automobilių Europoje turi start-stop sistemą ir apie penktadalis automobilių Amerikoje.
Sistema buvo pradėta kurti Japonijoje, remiantis 30 sekundžių variklio užgesinimo testu. Pastebėta, kad užgesinus variklį ir vėl jį užkūrus tik tada, kai reikia, lengviau įvykdomi variklio išmetamųjų dujų kiekio reikalavimai. Taip pat kuro sąnaudos sumažėja mieste, kai variklis dirba tik tada, kai yra važiuojama. Turbūt esate girdėję tokią frazę, kad "užkurti variklį reikia daugiau kuro, nei leisti jam padirbti minutę". Tai yra tiesa, jei kalbame apie šaltą variklį, jam reikia šiek tiek daugiau kuro ir šildamas jis suvartoja daugiau, tačiau kai variklis yra šiltas, jo užkūrimo sąnaudos yra labai mažos.

Kaip veikia start-stop sistema

start-stop sistema taupo kurąĮsivaizduokite, kad važiuojate automobiliu ir sustojate prie sankryžos. Tuzinas daviklių matuoja variklio temperatūrą. Esant darbinei variklio temperatūrai ir visiškai sustojus, valdymo kompiuteris nutraukia kuro tiekimą varikliui ir užgesina kibirkštį, tad variklis užgesinamas. Visi automobilio agregatai kaip radija, kondicionierius, navigacija , šviesos ir t.t. veikia akumuliatoriaus pagalba. Variklio kompiuteris neaktyvuoja start-stop sistemos, kai kondicionierius yra įjungtas pilnu pajėgumu. Atleidus koją nuo stabdžio, dar prieš paliečiant akseleratoriaus pedalą akumuliatorius duoda impulsą starteriui ir variklis paleidžiamas. Pirmosios start-stop sistemos veikdavo lėtokai ir kartais būdavo jaučiama vibracija užkuriant variklį, tačiau dabartinės sistemos suveikia per mažiau nei puse sekundės ir praktiškai nejuntamai. Jei norite pamatyti kaip tai veikia, galite pažiūrėti šį video.

Ar start-stop sistema padeda taupyti kurą?

Vienas pagrindinių kylančių klausimų - ar start-stop sistema padeda sutaupyti pinigų. Modernūs varikliai nenaudoja daug kuro tiesiog užkurto variklio palaikymui neutraliomis apsukomis. Pagal Šiaurės Amerikos duomenis, vidutiniškai start-stop sistema padeda sutaupyti apie 3-10% kuro sąnaudų. Tad vairuotojai sutaupo apie 10 USD kurui per mėnesį, o turint omeny , kad start-stop sistema automobilio kainą pakelia maždaug 275 USD, tuomet ši sistema pradeda atsipirkti po šiek tiek daugiau nei dvejų metų naudojimo arba kiek greičiau, jei kuro kaina didesnė.

Start-stop sistemos palaikymas

Turint šią sistemą automobilyje rekomenduojama šiam skirti šiek tiek daugiau priežiūros. Žinoma, visada patariama laiku keisti variklio alyvą ir naudoti tikrai kokybišką alyvą. Šalto variklio užvedimas veikia variklio guolius, įdėklus, tačiau kadangi start-stop veikia tik esant šiltam varikliui, tai šis argumentas netenka prasmės, o taip pat ir dabartiniai veleno įdėklai padengiami polimero danga, kuri stipriai apsaugo juos nuo dėvėjimosi.
Taip pat reikia nepamiršti pasirūpinti akumuliatoriumi. Nieko labiau ypatingo daryti nereikia, nei važinėjant įprastu automobiliu, tik šiuo atveju geresnis variantas būtų AGM akumuliatorius, kuris yra pritaikytas didesnėms apkrovoms. Kol kas, nėra pastebėta didelių start-stop sistemos trūkumų, tad ji turėtų tarnauti daug metų ir taupyti jums pinigus bei padėti tausoti gamtą.

Grįžti į visus straipsnius

Patikimi pardavėjai

Visos prekės yra realios ir jas galima įsigyti už nurodytą kainą.

BETA versija

Padėkite mums tobulėti. Būsime dėkingi už jūsų pastabas bei pasiūlymus.

Tapkite mūsų partneriu

Prisijungite prie www.dalys.lt ir gaukite patogų įrankį prekiauti detalėmis